تمکن مالی برای تحصیل در آمریکا چقدر است؟

  1. خانه
  2. »
  3. خدمات
  4. »
  5. تمکن مالی برای تحصیل در آمریکا چقدر است؟

تمکن مالی برای تحصیل در آمریکا چقدر است؟

فهرست مطالب

هرساله هزاران دانشجو غیر آمریکایی برای تحصیل به این کشور سفر می‌کنند، چرا که آمریکا از لحاظ علمی از استاندارهای بالایی برخوردار است و بهترین امکانات آموزشی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. علاوه‌ بر کیفیت بالای آموزشی، کیفیت زندگی در این کشور نیز بسیار بالا است.

برای تحصیل در آمریکا علاوه ‌بر قبولی در دانشگاه، نیاز به ویزای دانشجویی است که با این ویزا می‌توانید تا پایان تحصیل خود در آمریکا اقامت کنید. همانطور که برای قبولی در دانشگاه نیاز به مدارک خاصی دارید، برای قبول شدن درخواست ویزای خود نیز نیاز به وجود مدارک خاصی است.

یکی از مدارک مهم که حتماً باید در پرونده شما وجود داشته باشد، گواهی اثبات تمکن مالی است. همانطور که می‌دانید، خیلی‌ها علاقه به تحصیل در آمریکا دارند، اما وقتی صحبت از شرایط مالی و اقتصادی می‌شود، تعداد کمی می‌توانند در این رقابت باقی بمانند.

تحصیل در کشور آمریکا بسیار پرهزینه به حساب می‌آید، چرا که شهریه دانشگاه‌ها در این کشور بسیار زیاد است و هزینه‌های زندگی نیز به این شهریه اضافه می‌شود. بنابراین منطقی‌ترین کار قبل از اقدام به هر چیزی سنجیدن شرایط مالی خود است.

برای گرفتن وقت مشاوره کلیک کنید

تمکن مالی برای تحصیل در آمریکا چیست؟

برای گرفتن ویزای دانشجویی ایالات متحده، باید اثبات کنید که قادر به پرداخت هزینه‌های تحصیل خود و هزینه‌های زندگی در این کشور هستید. همچنین اگر قصد بردن همسر یا فرزندان خود را دارید، باید توانایی پرداخت هزینه‌های زندگی آن‌ها را نیز داشته باشید و این توانایی را به سفارت اثبات کنید.

به‌ طور کلی تمکن مالی برای تحصیل در آمریکا به اثبات توان مالی دانشجو گفته می‌شود، این توان مالی شامل پرداخت هزینه‌های دانشگاه، زندگی، مسکن و رفت و آمد بدون کار کردن در این کشور می‌شود. بعد از قبولی در دانشگاه شما باید به سفارت ثابت کنید که قادر به تأمین هزینه‌های خود برای یک سال زندگی در شهری که قبول شده‌اید را دارید.

آیا اخذ ویزای تحصیلی آمریکا نیاز به تمکن مالی دارد؟

یکی از اصلی‌ترین مدارک برای اخذ ویزا گواهی تمکن مالی برای تحصیل در آمریکا است، بدون وجود آن در پرونده شما، درخواست شما به مرحله بررسی نمی‌رسد و ریجکت شدن شما صد در صدی خواهد بود. بنابراین حتماً نسبت به تهیه گواهی تمکن مالی جدی باشید و راه‌های اثبات تمکن مالی را به خوبی بررسی کنید.

تمکن مالی ویزای تحصیلی آمریکا چقدر است؟

میزان تمکن مالی برای تحصیل در آمریکا متناسب با رشته و دانشگاهی که در آن قبول شده‌اید، متغیر بوده و میزان آن از 17 هزار دلار تا 70 هزار دلار است. معمولاً میزان شهریه سالیانه را در سایت دانشگاه می‌توانید بررسی کنید و میزان هزینه‌های زندگی را نیز با توجه به شهر باید در نظر بگیرید.

هزینه‌های زندگی از شهری به شهر دیگر یا از ایالتی به ایالت دیگر می‌تواند متفاوت باشد، اما به ‌دلیل اینکه پول باید حداقل 3 ماه در حساب شما بوده باشد، می‌توانید 20 هزار دلار در بانک نگهداری کنید که هنگام ارائه مدارک دچار مشکل نشوید.

لازم به ذکر است که هزینه دانشگاه متناسب با مقطع تحصیلی نیز متفاوت بوده، به ‌طور مثال برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، حداقل میزان تمکن مالی 40 هزار دلار برای هر سال تحصیلی است. در مجموع 80 هزار دلار برای اتمام این مقطع در آمریکا لازم خواهد شد.

علاوه ‌بر اثبات تمکن مالی برای 12 ماه، باید مدارکی از توانایی مالی خود برای پرداخت هزینه‌های زندگی سال‌های بعدی تحصیل هم ارائه دهید. دولت آمریکا از شما انتظار ندارد که هزینه همه سال‌های تحصیل را یک جا داشته باشید، اما باید مطمئن باشد که تا پایان تحصیلات خود قادر به پرداخت هزینه‌ها خواهید بود.

برای گرفتن وقت مشاوره کلیک کنید

روشها و مدارک لازم برای اثبات تمکن مالی آمریکا

اثبات تمکن مالی برای تحصیل در آمریکا فقط توسط پول نقد انجام نمی‌شود و راه‌های متفاوتی دارد. می‌توانید این توان مالی را به روش‌های زیر اثبات کنید.

حساب بانکی

 می‌توانید نامه تمکن مالی را از بانک بگیرید، در این حالت سفارت گردش حساب شما را طی چند ماه اخیر بررسی می‌کند. دقت داشته باشید که برای قابل قبول بودن این گواهی باید حداقل 6 ماه از باز کردن حساب شما در این بانک گذشته باشد.

از دیگر مواردی که باید دقت داشته باشید، این است که گواهی که از بانک می‌گیرید، دارای سربرگ بانک، تمامی اطلاعات تماس و آدرس دقیق بانک باشد. سفارت مدرکی که دارای این شرایط نباشد را قبول نمی‌کند.

وضعیت شغلی خانواده یا اسپانسر

اسپانسر شما می‌تواند فردی باشد که شهروند آمریکا است. در این حالت اطلاعات شغلی آن فرد باید به سفارت داده شود. سفارت آمریکا به بررسی توان مالی فرد می‌پردازد که آیا قادر به پرداخت هزینه‌های شما است یا خیر.

علاوه ‌بر اطلاعات شغلی، اسپانسر شما باید فرم I-134 را پر کند، طبق این فرم اسپانسر تمایل خود برای حمایت از تحصیل شما را اعلام می‌کند. در صورتی که اسپانسر شما در کشوری غیر از آمریکا باشد، شرایط کمی متفاوت است.

تمکن مالی برای تحصیل در آمریکا توسط اسپانسر در کشور دیگر هم قابل قبول است، اما سفارت مقدار دارایی فرد را بررسی می‌کند. همینطور تحقیقات دقیقی درباره اینکه شما می‌توانید به این دارایی دسترسی داشته باشید یا خیر به عمل می‌آید.

علاوه ‌بر اسپانسر خانواده شما نیز می‌تواند از شما حمایت مالی کند و کاملاً برای سفارت قابل قبول است. همانطور که به آن اشاره کردیم، اگر دارایی شما به اسم والدین شما باشد هم قابل قبول دولت آمریکا است.

مدارک بورسیه تحصیلی

 اگر شامل بورسیه تحصیلی آمریکا شده‌اید، می‌توانید از همان بورسیه به عنوان تمکن مالی برای تحصیل در آمریکا استفاده کنید. برای ثابت کردن اینکه بورسیه شامل حال شما می‌شود، باید نامه‌ای مستقل از دانشگاه دریافت کنید و آن را به سفارت ارائه دهید.

  • نامه کمک مالی: ممکن است از طرف دانشگاه کمک هزینه دریافت کنید که اصطلاحاً به آن پارشال اسکالرشیپ گفته می‌شود. این حالت نیمه بورسیه و کمک هزینه دانشگاه کمک زیادی به شما می‌تواند بکند.

در این حالت نامه کمک هزینه را به سفارت ارائه دهید که این نامه شامل بخشی از هزینه‌های شما می‌شود. برای بقیه هزینه‌ها نیز باید مانند موارد قبلی تمکن مالی بگیرید.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در لیپلای جستجو کنید...

مقالات منتخب شما

نگارش CV و SOP

نگارش اصولی رزومه و انگیزه نامه در فرایند اپلای و مهاجرت تحصیلی و در نهایت گرفتن فاند و اسکالرشیپ بسیار موثر است. نگارش CV و SOP توسط تیم حرفه ای لیپلای صورت میگیرد.

مشاوره تضمینی

برای دریافت رایگان تقویم اپلای ایمیل خود را وارد کنید

اطلاعات کاربر جهت هماهنگی برای مشاوره رایگان